Hej alla!
Så var det lillördag och halva veckan har gått!
Vi har ett härligt sensommarväder här idag och jag har njutit i solen redan. Tog ett morgon-SPA efter min morgon-vibb.
Nu har förkylningen släppt så i morgon är jag tillbaka på gymmet igen. Äntligen!
Men jag har kört både vibb och flexicore senaste veckan så har hållit igång kropen. Älskar BÅDA maskinerna!
Noel har börjat köra FlexiCoren också och är väldigt imponerad över den. Han kör 100 bicepscurls. Han är ju väldigt vältränad och både gymmar och klättrar så det säger ju mkt om kapaciteten på detta fantastiska lilla multigym som enkelt får plats under tv-bänken tex!
Mina favorit Eye Gels hittar ni HÄR!
Ger fastare, slätare och mer ungdomlig ögonhud. kombinerar effektiv retinol med bakuchiol och peptider. Både jag och Daniel älskar dessa!
Ni ska få ett smarrigt recept som passar året om! Många förknippar saffran enbart med jul, men egentligen är det en fantastisk krydda året runt – särskilt i fisk- och skaldjursrätter.
Kolja har ett vitt, fast kött med mild smak och lite sötma. Det gör att den passar både vuxna och barn och kan användas i många olika typer av rätter
Jag hade Kolja från Ishavet i frysen – tycker kolja är en fantastisk fisk! Kolja har ett vitt, fast kött med mild smak och lite sötma. Passar både vuxna och barn och kan användas i många olika typer av rätter.
Den här saffranssåsen är så galet god! Passar lika bra till lax tex! Eller varför inte i en kycklinggryta?
Här kommer några saffransrecept från arkivet!
Pasta med saffranssås, räkor och ugnsbakade tomater
Lyxig räkpasta med saffran och tomat
Lyxig fisksoppa med skaldjur
Fisksoppa med saffran och tomat
Krämig saffranskyckling med tomat
Saffransbakad lax med fänkål
Chilifrästa räkor i saffran- och tomatsås
Saffransdoftande fisksoppa med Vitlöksaioli
Detta receptet går hem till hela vår familj – hoppas ni testar!
Man kan så klart anpassa detta efter behov – toppa tex med skalade räkor och gratinera med lite parmesan. YUMMIE!
Ett matchande vintips är Pôpa Contos da Terra.
Det är ett fantastiskt val till saffranssåsen – friskt och fruktigt med mineral och citrus, som både lyfter saffransvärmen och balanserar den krämiga såsen.
Älskar de HÄR glasen från Riedel. De är Champagneglas och jag har dem både till mousserande och krispigt vitt med mkt syra.
Tillbehör som passar är tex pressad potatis, potatismos, ris, kålmos som vitkålsmos eller en god grönsallad.
Vi hade vitkål över sedan Kålmajan så jag stekte upp lite. Inte supersnyggt direkt men gott, men vitkålsmos hade jag nog föredragit.
Favorittallrikarna hittar ni HÄR
Smaklig spis! 😊
Skriv ut
- Portioner: 4
Ingredienser
600–700 g koljafilé (4 portionsbitar)
1 gul lök
2 vitlöksklyftor
2 msk tomatpuré
3 dl grädde
2 dl creme fraiche
3 msk fiskfon eller 2 buljongtärningar
1 pkt saffran (0,5 g)
1 dl vitt vin (kan uteslutas, ersätt med mer buljong)
200 g romanticatomater (eller andra småtomater)
1 msk olivolja eller smör
Salt och nymalen svartpeppar
Instruktioner
Sätt ugnen på 200 grader.
Finhacka löken och fräs den mjuk i olivolja eller smör tillsammans med pressad vitlök. Tillsätt tomatpurén och låt den fräsa med en minut.
Slå på vin, grädde och fiskbuljong. Vispa ner saffran och låt såsen sjuda ihop i några minuter. Smaka av med salt och peppar.
Lägg koljafiléerna i en smord ugnsform. Salta, peppra. Häll över såsen och fördela halverade romanticatomater runt fisken.
Tillaga mitt i ugnen i cirka 15 minuter, tills fisken är precis genomlagad och flikar sig fint. Innertemperatur 52 gr.
Min kod 56KILO ger 20% rabatt på nästan ALLT. Även på redan nedsatta priser
Fantastiskt för viktminskning, värk och lymfan. (läs mer HÄR)

1 kommentar
Älskar saffran i mat! Perfect match till både fisk, räkor och kyckling. Och tallrikarna 😍, de lyfter liksom maten (kan man säga så? 😅)
Solen skiner även här, och värmer riktigt gott! Har spenderat förmiddagen i trädgården och väntar på att gräset ska torka upp så J får ut och lufta gräsklipparen. Kan det bli näst sista gången innan det är dags att låsa in den för vintervila tro..?
Kram ❤️