The Barn och Mordmysterium i Göteborg

av Åse

God middag! Vi sitter på tåget från Göteborg och har precis varit med via Facetajm och sjungit för vår 14-åring! GRATTIS världens bästa Noel! ❤️✨
Vi är hemma om drygt 30 minuter och i eftermiddag blir det lite enkel familjefika.
Vi har haft en så mysig helg i Göteborg, men tiden går ju så fort när man har det trevligt!
Till lunch i går hamnade vi på White guide listade The Barn – alltså vilket ställe! Vilka hamburgare! To die for!





Min hamburgare hette Prästen – med 18 månader lagrad prästost, rostad lök, karamelliserad lök, picklad gurka och dijonnaise.

Sötpommes fries, tryffelmajjo och ostbollar med jalapenomajjo.





Lite roligt att de serverade snaps! Killarna ville prova.

Så himla trevligt och mysigt ställe, så tips till er om ni är i GBG!
På kvällen hade vi bokat middag med mordmysterium – vi hade ingen aning egentligen hur det var upplagt, alla deltagare var involverade och alla fick nya namn när man kom. Jag fick heta Kajsa Collin 🙂
Liiiiite utanför ens comfort zone men kul tyckte jag! Alla fick olika uppgifter och det gick ut på att man skulle mingla och försöka få fram information. Hästar skulle köpas och säljas och det ena med det fjärde.
God mat och väldigt trevliga människor som alla bjöd på sig själva! Många skratt! Ett riktigt kul tips till er! Vår grupp var en av de som löste mordet 🙂













Hoppas ni har en bra söndag! Kika in lite senare för Söndagstipset! Tror ni kommer gilla!
😜

Annons för TrendRehab

STARTA 2025 STARKT!

Min kod 56KILO ger  20% rabatt på vibbplattor & IR-mattor. Utöver ev nedsatt pris!

Fantastisk för viktminskning, värk och lymfan.
(läs mer om Vibrationsträning och IR mattor HÄR)

TrendRehab

2 kommentarer

Jenjo 12 mars, 2018 - 08:19

Nä men gud vilken grej… Det där vetetusan om jag skulle våga mig på. Men samtidigt låter det väldigt kul. 😀
Stort grattis i efterskott till eran gosse! 🙂
Ha det bäst! Kramar.

Svara
Elisabeth 11 mars, 2018 - 13:43

Så roligt att läsa om alla dina resor och besök på matställen. Jag bor i Göteborg eller strax utanför i Lindome så det är extra kul med tips på bra restauranger. Äter inte så ofta kött men den hamburgerrestaurangen skulle jag kunna besöka. Lät otroligt gott med sötpotatisen mm.

Svara

Tack för att du lämnar en kommentar, det betyder så mycket!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.