Hoppas ni hade en fin nationaldag! đđžđȘ
Vi drog till underbara Fredriksdalsparken med syrran och mamma och tog med oss picknick.
VÀdret var minst sagt vÀxlande! Sol, mulet, smÄregn, halvt orkan och sÄ sol igen! Hehe, typiskt svenskt vÀder med andra ord!
Det var full fart pÄ lill-lopporna! Som tvÄ smÄ figurer i ett TV-spel som bara gÄr och gÄr och gÄr! Och Ät olika hÄll sÄ klart! haha!
Haha! Mina tjejer hade fullt upp med att fĂ„nga dem đ
Vackra Fredriksdal! SĂ„ mĂ„nga skolavslutningar vi haft hĂ€r under grundskoleĂ„ren đ
Haha! TvĂ„ olika typ av vagnar đ
Nils Poppe, en stjĂ€rna pĂ„ Fredriksdal! Jag har sett honom i flertalet teateruppsĂ€ttningar pĂ„ Fredriksdalsteatern đș
Efter Fredriksdal begav vi oss till Sofiero och tog en glass i solen, sÄdan mysig dag!
Vi bestÀmde oss att ha lite sillmys pÄ kvÀllen sÄ jag och syrran Äkte och handlade och jag gjorde min goda Matjesröra som ni fick recept pÄ för nÄgra dagar sedan! Yum!
En helt underbar Nationaldag som slutade pĂ„ bĂ€sta sĂ€tt, med familjen â€ïž
Sveriges Nationaldag 2017
3,5K
11 kommentarer
Har du ocksÄ gÄtt pÄ fredriksdalsskolan? SÄ mÄnga fina avslutningar man hade dÀr pÄ scenen dÀr sen Poppe skulle spela
Ănskar dig en fin sommar!
Yes! Visst var det hÀrliga avslutningar! <3
Vad mysigt ni haft det, med slÀkten och alla barn:)
Vi hade en lugn dag hemma med lite trÀdgÄrdsfix som inte hunnits med,
sen pÄ eftermiddagen var vi hos Àldsta sonen pÄ lite Nationaldagsfika.:)
Kram Jeanette
Hej hej
Ă h sĂ„ mysigt o hĂ€rligt, Ă€lskar picknick đ
Men jag fĂ„r alltid Ă„ngest o bromsar mig sjĂ€lv pga att jag vet inte VAD vi ska Ă€ta??? Barnen Ă€r 5 o 13 och sĂ„ vi 2 vuxna dĂ„. Inga allergier, MEN barnen Ă€r sÄÄÄÄÄ kinkiga med allt vad mat heter och jag har inte energin att stĂ„ i köket i evigheter innan utan bara komma ivĂ€g istĂ€llet….
Tips mottages tacksamt đđđ
VAD hade ni med er ut igÄr?
Massa kramar till bÀsta dig, lÀser varje dag!!! Tack för allt du delat med dig
Hej! Jag tÀnkte frÄga dig om du trÀffat pÄ/skrivit med mÀnniskor som har svÄr ulcerös kolit som blivit hjÀlpa med lchf? Kanske till och med kunnat minska sina mediciner?
Det kÀnns som att det kan vara vÀrt att testa lchf, hur lÄng tid tror du man bör ge det för att mÀrka av resultat?
Samtidigt har jag lÀst en relativt ny studie (2016) frÄn Japan dÀr det stÄr att animalisk lchf (fett) troligtvis ocksÄ kan ligga bakom uppkomst av ulcerös kolit va tror du? (I denna studie vad det en patient som Ät enligt Atkins med mycket animaliskt fett och blivit dÄlig och konstaterat ulcerös kolit)
Hej, ja jag har hört om mÄnga som blivit mkt bÀttre med ulcerös kolit.
NÀr dte gÀller studier sÄ fÄr man inte glömma att det inte stÄr VAD de Ät. Mkt charkprodukter? Processat animaliskt protein? Mkt stekt mat? Omega 6 stinna animaliska proteiner fulla med antibiotika?
Att Àta ekologiskt, naturbetes protein i lagom mÀngd och en stor portion fisk och skaldjur Àr att rekommendera. jag rekommenderar inte en kost dÀr man överdriver intaget av animaliskt protein. Rekommenderar dig varmt mina och Anna Halléns böcker LCHF 2.0 och LCHF 2.0 Fisk & Grönt dÀr fÄr du mycket info kring hÀlsokost bland annat för din mages skull.
Okej tack för din kommentar. Jag tÀnkte ocksÄ frÄga vad du anser om lchf och förhöjt kolesterol?
Hej! Andreas eenfeldt (LÀkare) har summerat bra information hÀr: http://www.kostdoktorn.se/kolesterol
Ă h sĂ„ mysigt! Man kan verkligen se pĂ„ bilderna att ni hade det underbart… Det slĂ„r mig ocksĂ„ att dina flickor har blivit sĂ„ stora! Oj oj vad tiden gĂ„r… đ
Kramar!
Haha visst Àr det sÄ, jag blir förvÄnad sjÀlv! Oj vad de vÀxer! =) KRAM!
Har bara varit utanför parken nÀr vi varit i Helsingborg men verkar vara en vÀldigt mysigt dÀr. Men fotbollen har varit prioritera ett nÀr vi varit i Helsingborg.
Vi fÄr satsa bara pÄ att se oss omkring i Helsingborg nÄgon gÄng. Har du fler smultronstÀllen kring eller i Helsingborg sÄ fÄr du gÀrna lÀmna tips om dem. Vi Àr husbils Àgare sÄ vi far runt lite.
Hur som helst verkar ni haft det trevligt i det fina vÀdret sjÀlv jobbade jag.
Ha en bra dag.