Falukorv i ugn är en svensk klassiker – enkel, god och perfekt till vardagsmiddag. I den här varianten bjuder jag på en extra krämig version med lagrad ost, senap och chilisås som ger riktigt god smak.
Du kan dessutom förbereda nästan allt i förväg och bara gratinera rätten när det är dags att äta. Servera gärna med blomkålsmos, potatismos eller en fräsch sallad. Det blir en vardagsrätt som känns lite extra god!
Hej måndag! Ljuvligt väder här i Helsingborg – jag ska strax pälsa på mig (min mysiga pilejacka hittar ni
HÄR – upp till 25% rabatt på jackor & kappor!) och bege mig ut på en skön promenad för att tanka lite ny energi. Det behövs verkligen ibland.
Och på tal om energi – här kommer en vardagsrätt som förgyller vilken måndag som helst!

Förbered kvällen innan: Montera allt i formen, täck över och ställ i kylen. Ta sedan fram och gratinera i ugnen när det är dags att äta. Rätten kan behöva några extra minuter i ugnen om den är kall.
Serveringstips
Servera med blomkålsmos, potatismos eller en krispig sallad för balans.

Jag börjar med att skåra falukorven och trycka ner skivor av smörgåsgurka eller saltgurka. Själv föredrar jag saltgurka för den syrliga smaken, men barnen tycker bättre om den sötare smörgåsgurkan.

Därefter lägger jag småtomater, lök, paprika och små buketter av blomkål runt korven. Sedan kryddar jag med salt, peppar, paprikapulver, vitlökspulver och lite chilipulver. Vill du ha mer karaktär? Prova en rökigare variant av paprikapulvret!

Sedan penslar jag korven med den smakrika chilisåskrämen.

Blanda ihop crème fraiche och grädde och häll sedan över korven och grönsakerna.

Nu är det dags att toppa med rikligt med riven ost. Det blir extra smakrikt med en lagrad ost, men det går bra med vilken sorts ost som helst.

Till sist gratinerar jag allt i cirka 30 minuter tills osten fått en gyllene färg och såsen bubblar. Resultatet blir en ljuvlig, krämig falukorvsrätt som hela familjen gillar.
Servera gärna med
potatismos
eller
blomkålsmos.


Gillar du inlägget? Klicka gärna på hjärtat under inlägget och dela vidare. Har du testat receptet? Skriv gärna i kommentarsfältet vad du tyckte!
SMAKLIG SPIS!

Falukorv i ugn med krämig sås, lök, tomat och ost
- Total Time: 40
- Yield: 4-6
Ingredients
1 falukorv/middagskorv
1 msk grovkornig senap
2 msk chilisås, gärna hot
1 msk japansk soja
2 klyftade gula lökar, förvällda
Skivor av smörgåsgurka eller saltgurka
12 st små tomater
1 röd paprika
( ev blomkål eller andra grönsaker)
2 dl grädde
2 dl creme fraiche
Cajunkrydda alternativt paprikakrydda (gärna rökt), vitlökspulver och chilipulver.
150 g riven lagrad ost, gärna präst
Instructions
Sätt ugnen på 225 gr.
Smörj en ugnsform. Skär korven i 2 cm skivor (inte hela vägen ner)
Blanda chilisås, senap och soja i ett glas.
Skala löken, dela den i två delar och klyfta den. Förväll den i kokande vatten några minuter. Låt sedan rinna av.
Stoppa in gurkskivor i skårorna och lägg korven i ugnsformen. Blanda grönsakerna och lägg i formen med korven.
Krydda med valfria kryddor.
Pensla korven med chilisåskrämen. Blanda ihop grädde och creme fraiche och häll över korv och lök.
Strö riven ost över allt.
Sätt in i ugnen ca 30 minuter och servera med valfritt tillbehör.
Notes
Servera gärna med blomkålsmos, potatismos, ugnsrostade grönsaker eller en krispig sallad.
Energi: 950 kcal
Protein: 35–40 g
Fett: 80–85 g
Kolhydrater: 10–15 g
- Prep Time: 10
- Cook Time: 30
- Category: middag
- Cuisine: svenskt














4 kommentarer
Tack Åse 🌟👌🏻…middagsplanen igår var eg. älgfärsbiffar men det var länge sedan vi åt korv hemma och jag ville göra ngt. nytt på korv till barnen och då la du ut detta recept… det blev uppskattat😋 😋… biffarna blir idag 👍
Men så gott det låter, det måste jag testa framöver!
Blir ju lätt att man hamnar i en vanlig cirkel vad det gäller falukorv, kul med nya grepp!
Visst är det så! Detta var riktigt gott och hela familjen älskade! Löken blior så söt och god när den förvälls dessutom.
Åh, en ”gammal goding” hos mig (under singellivet). Fylld falukorv och så slängde jag ner ”allt annat” som fanns i kyl och skafferi och tjoff in i ugnen. Perfekt snålmat, då jag tog resterna jag hade hemma. Kanske dags att göra det igen, för det var ju GOTT, och blev mycket mat..
Idag var det riktigt kallt här imorse. Så pass kallt att det var dags att leta fram isskrapan i bilen 🥶
Kram, och ha det gott ❤️