Kycklinggratäng med lemoncurd, dijon och parmesan

av Åse

Hej på er, och så var det måndag igen!
Midsommar på fredag! Är inte det helt galet? Vad har ni för planer?
Vi hänger här hemma och eventuellt cyklar vi till Fredriksdal. Det ska ju bli fint väder och jag tror att Millie hade tyckt att det varit kul med dans kring midsommarstången och allt som hör till!
Eventuellt kommer Nicholas & Norea ner. Mamma och lillasyrrans tvillingtjejer Eden & Adele kommer också och sedan får vi se vem av våra tre hemmavarande som är hemma. SKÖNT med en mysig midsommar i hemtrakterna 🥰

Artikeln innehåller reklamlänkar

Innan dagens recept kommer dagens tips!

MIDSUMMER STEALS!

20% vid köp över 600 kr HÄR
Erbjudandet gäller till och med den 18 juni.
Mitt tips blir den HÄR faaaaaantastiska handkrämen! Den gör verkligen underverk.


Händerna är lätta att glömma bort och jag gör det ofta! Mina ser tyvärr oftast förskräckligt torra och gamla ut…
Men no more! Jag är verkligen besatt av den här handkrämen. Jag smörjer in händerna efter varje gång jag varit i vatten och en ärtas storlek räcker till båda handryggarna.
Doften är för övrigt beroendeframkallande den också.
Så stor skillnad sedan jag började använda den. Innan kunde jag typ använda mina händer som slippapper 😂


Nu över till receptet!
Kommer knappt ihåg när jag gjorde en gräddig gratäng senast! Men igår hände det och det blev rackarns gott!
Lemon curd?! tänker ni. Det blev faktiskt otippat gott, speciellt tillsammans med jalapeñosen.

Jag rekommenderar hela filéer, men mina var så ojämnt stora att jag skar dem i bitar. Generellt blir dock hela filéer saftigare.


Doftar GOTT!


Här kommer receptet!

Print
clock clock iconcutlery cutlery iconflag flag iconfolder folder iconinstagram instagram iconpinterest pinterest iconfacebook facebook iconprint print iconsquares squares iconheart heart iconheart solid heart solid icon

Kycklinggratäng med lemoncurd, dijon och parmesan


5 stjärnor 4 stjärnor 3 stjärnor 2 stjärnor 1 stjärna

Inga betyg

  • Skribent: Åse
  • Portioner: 4

Ingredienser

800 g kycklingfiléer
2 dl grädde
2 dl crème fraiche
1-2 msk lemon curd
1,5 msk dijonsenap
1 vitlöksklyfta, riven
1 tsk kycklingfond
1 dl finriven parmesan eller annan lagrad ost
1 tsk salt
1 krm svartpeppar
Jalapenos, hackade


Instruktioner

Bryn kycklingfiléerna hastigt i en stekpanna så att de får fin färg runt om.
Vispa ihop grädde, crème fraiche, lemon curd, dijon, vitlök, kycklingfond, salt och svartpeppar i en skål.
Smaka av såsen. Den ska vara frisk med tydlig citronsmak men inte upplevas söt. Tillsätt eventuellt lite extra dijon eller några droppar citron om du vill ha mer syra.
Lägg kycklingen i en ugnsform och häll över såsen.
Strö över den rivna osten och hackad jalepenos (efter smak)
Tillaga mitt i ugnen i cirka 20–25 minuter eller tills kycklingen har en innertemperatur på 68–70 grader.
Låt vila några minuter före servering.
Servera med ugnsrostad potatis och en grön sallad.

Tack för att du lämnar en kommentar, det betyder så mycket!

Betygsätt receptet 5 stjärnor 4 stjärnor 3 stjärnor 2 stjärnor 1 stjärna

Annons för TrendRehabMin kod 56KILO ger just nu 28% rabatt - även på redan nedsatta priser! Vibbplatta & IR madrass är fantastiska för viktminskning, värk och lymfan. (läs mer HÄR)
TrendRehab