SÅ GENIALISKT! Jag har nog inte ens reflekterat över att det inte funnits en julmust med alkohol tidigare – men nu när idén är här känns det självklart. Och vet ni, det är ett faktum – julmust för vuxna!
I onsdags lanserade Spirit of Sweden en helt ny must för oss som älskar den klassiska julmusten men som också vill kunna skåla på ett lite mer vuxet sätt. Två varianter landade: en lättare ”Mellanmust” på 2,2 % och en kraftfullare ”Starkmust” på 4,5 %.
Min spontana känsla efter första glaset: julen i ett glas – fast med en vuxnare twist. Smaken är den välbekanta julmustkaraktären vi älskar: mustig, kryddig och så julig, men mer balanserad och mindre söt.
Mellanmusten känns frisk och lätt, nästan törstsläckande, medan Starkmusten bjuder på mer djup och en varm, lite maltig ton som rundar av fint. Jag kan bara tänka mig hur god den kommer bli till julbordet!
MMmmmmmm… tänk med glaserade revben…
Här ser ni alla tre varianterna!
Mellanmust 2,2 % – en friskare julmust. Samma mustiga själ men i en modern tappning med rundare, något mindre söt profil och en lätt beska som gör den enkel att dricka även utan mat. Finns i 33 cl burk för konsument på ICA, Coop, Hemköp, Tempo och Citygross samt hos Privab för servicebutiker och gatukök.
Starkmust 4,5 %. Fylligare och kraftigare känsla med tydliga malttoner och en lång eftersmak. Alkoholen på 4,5 % lyfter fram djupet och gör den extra självklar på julbordet. Jag tyckte Starkmusten var väldigt god och kommer absolut servera den på vårt julbord i år.
Finns på Systembolaget i två varianter: 33 cl burk (Art.nr: 89097) – säljs i 6-pack, pris 22,90 kr/st. 33 cl glasflaska (Art.nr: 89330) – säljs i 24-pack, pris 24,90 kr/st.
Kan beställas HÄR.
Jag tycker det här är en riktigt rolig nyhet!. Tänk att något så självklart som julmust plötsligt fått en vuxen twist – det blir garanterat en snackis runt bordet!
Vad säger ni, är ni nyfikna på att prova? Tror ni att ni skulle gilla den friskare mellanmusten eller den fylliga starkmusten bäst?
🎄🎅🏻🤶🏻