God morgon 1 AUGUSTI!
Så har bladet vänt till 1 augusti =)
Men en 1 augusti som som idag är helt OK! Strålande sol och det ska bli strålande sommarvärme idag.
Jag är fortfarande i bokbubblan men det är lämning på manus idag egentligen (fast kan nog få dispans till måndag!) så jag ska passa på att njuta av vädret om en stund.
Nu är uterummet påbörjat så vår spaljé ska rivas och jag som har en hel del växter och blommor som klänger på den så det måste jag flytta idag. På med bikinin, handskar och spade med andra ord!
I onsdags så åkte vi iväg på lite äventyr. Så mysigt att turista i egen stad.
Vi började med Fredriksdal och åt lunch på Trädgårdskafét.
Fredriksdal är ett friluftsmuseum och botanisk trädgård och är ett måste att besöka när man kommer till Helsingborg.
Precis när vi kom fram till det mysiga caféet så sprack himlen upp!
Baconlindad köttfärslimpa med gräddsås och pressgurka – alltså jag är ju en sucker för den här typen av mat! Kålpuding, pannbiff med lök, köttbullar, köttfärslimpa – ÅH!
Det var gudomligt gott!
Alice tog köttbullar – det gör hon alltid! Vi åt på Pålsjö krog på kvällen sedan (kommer inlägg om det) Vad tror ni hon tog?? Haha!
Efter lunchen tog vi en liten runda på fredriksdal, det finns SÅ mycket mer att uppleva, men det var inte vårt mål idag.
En vända in i de gamla boningshusen (Museum) från 1800 talet är dock ett måste! På Fredriksdal finns ca femtio historiska byggnader hämtade från Skåne, Halland och Småland.
Jag älskar historia!
Förr hade jag inte varit i kortaste laget…. haha!
I ryggåstugan Ågård från Markaryd bodde Gunne Persson och Christina Andersdotter med sina sex barn i mer än 50 år i början av 1800-talet.

Vi gick sedan vidare till både grafiska museet och min favorit när jag var barn: Hedströms diversehandel
Butiksinredning låg i den Hedströmska handelsgården på Norra Storgatan här i centrala Helsingborg.
Butiken var i drift från 1858 till 1963. Sedan revs byggnaden och man byggde ”EPA” (nuvarande Åhléns i stan) som jag så väl kommer ihåg från när jag var barn. Mormor bjöd på fika där när vi var i stan och mamma och mormor skulle köpa tyg i tygaffären på andra sidan vägen 🙂
MINNEN!

Efter Fredriksdal åkte vi till Tropikariet!
Just nu kan det vara långa köer tyvärr eftersomman inte tar in för många pga trängsel. Vi kom dock in fort.
Tropikariet är en exotisk inomhusdjurpark i Helsingborg.
Så roligt att besöka tycker både vi vuxna och tjejerna. HÄR kan man läsa om vilka djur som finns.
Myrorna var sjukt kul att följa!
Man kan tycka vad man vill om att ha djur i fångenskap, men här månar man om djuren och det ligger stor kunskap bakom och djuren har det väldigt bra här. Man kommer nära djuren och de är i mångt och mycket helt fria (aporna och lemurerna, fåglarna) Ett fantastiskt ställe!
Värt ett besök om ni är i Helsingborg!
STARTA 2025 STARKT!
Min kod 56KILO ger 20% rabatt på ALLT, tex hemmaträning & IR produkter. Utöver ev nedsatt pris!
Fantastiskt för viktminskning, värk och lymfan.
(läs mer om Vibrationsträning och IR mattor HÄR)

2 kommentarer
Haha känner igen det där om att barnen alltid beställer samma mat. Jag har en kille som ALLTID beställer hamburgare. Även om han ätit det innan samma dag.
Haha! Ja barn är ju lite fega ibland och vill ”safe:a” 😉