Kycklingrullar med dijon och timjan

av Åse
4 kommentarer

God morgon! Här stressas det, ska packa det sista i väskan och sedan puttra iväg i lilla 56kilo bilen mot varberg för vår Må-bra helg där! Ska bli sååååååå kul!!
Ni får givetvis uppdateringar under helgen!
I går blev det lite kycklingrullar till middag. Enkelt och gott och man kan fylla med vad som!
Jag köper Guldfågels tunnskivad kycklingfilé (smidigt!) och i går fyllde jag med dijon, soltorkade tomater, färsk timjan och mozzarella och så lindade jag in dem i baconskivor. (saltar och pepprar båda sidorna först)
IMG_7062
Ja inte världens vackraste bild! Kladdigt, men det blir gott!
IMG_7063
På smord plåt och sedan in på 225-250 grader i ca 20 minuter.
IMG_7064
Rotfrukter i ugn..
Klart!
IMG_7068

Hörs senare vänner!!

Gillar ni inlägget, klicka gärna på hjärtat under inlägget och dela gärna ♥︎

Du kanske också gillar

4 kommentarer

Josephine 10 februari, 2014 - 19:07

Gjorde ikväll o serverade med bladpersiljesallad lätt dressad m salt, peppar, olivolja o citron samt din vitlökssås. Grymt!

Svara
Lina S 7 februari, 2014 - 15:57

mums, ser riktigt gott ut 🙂

Svara
Lina - Foodoholic 7 februari, 2014 - 12:51

Så fort jag hör rullader nu så tänker jag direkt på den söta ungen som står och säger ”jo man rullar dem” 😛

Svara
Martina 7 februari, 2014 - 08:39

Ser smaskens ut 🙂 Ha det så härligt i Varberg!

Svara

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Adblock Upptäckt

Var vänlig och stöd den här sajten genom att stänga av din AdBlocker i din webbläsare. Mitt arbete med 56kilo.se är beroende av annonsintäkter. Tack på förhand!