Hej på er härliga läsare!
Blev några dagars frånvaro härifrån, så går det när tiden går fort!
En styck dessvärre förkyld Åse kikar in till er så här på måndagsförmiddagen. Jag har bokat av ett event på onsdag och dagens gymträning så hoppas jag att detta går tillbaka. Det bryter sällan ut rejält för mig och försvinner ganska snabbt så det får jag vara tacksam för.
Men det får bli en promenad sedan och så ställer jag mig på vibben en stund. Vibrationsträning kan öka cirkulationen och lymfflödet, vilket i vissa fall kan hjälpa kroppen att återhämta sig. Hade jag haft feber eller mått dåligt så hade jag undvikit.
Älskar verkligen min vibbplatta (ni hittar 20% rabattkod i inlägget) – den är världens bästa kompis!
I går kom Juni hem efter 1 vecka i Stöten, hon bubblade glatt om hur bra hon haft det! Sååååå sugen man blir på att åka skidor nu! Och då kan jag ju knappt åka! Haha!
Nåväl, vad har hänt sedan sist? Jo jag och Alice åkte ju upp till bästis Vickan med familj i Örebro!
Glada i hågen åkte vi tåg upp till Hallsberg där det var byte men vi fick ett meddelande att det var elfel så det skulle bli ersättningsbuss. Suck..
Kesobröd med stekt ägg – såååå gott! Älskar det brödet!
Här stod vi och väntade och ingen visste något om ngn buss.. Vickan & Olivia satte sig i bilen för att åka och hämta oss och då kom bussen! Så de fick vända.
Väl framme lämnade vi väskorna hemma hos dem och sedan tog vi en uber till stan för att börja med lite lunch.
Vi bestämde oss för Steffos.
När Alice Schiacciata (en typ av focaccia) skrattade vi gott, one var typ större än hennes överkropp 🤣
Jag och Vickan delade på en Chicken Loaded Fries.
Vidare till Makeriet!
Där drack jag och Vickan Margaritas från deras nya meny som var SÅ goda! Sockerlagen hade två olika sorters chili i sig. Så god smak!
Våra gullungar! ♥️
Galet att Olivia blir 18 i sommar och Alice blir 17 i höst! De var bara småttingar när våra familjer började hänga! (3 och 4 år) och så mycket roligt vi gjort ihop som familjer under dessa år! Tacksam för vår extended family 🫶🏻
Efter en dag på stan åkte vi hem och tjejerna fick stå för matlagningen – LASAGNE som blev så sjukt god!!
Efter middagen satte de ihop en gottebricka och bjöd oss på – hur bortskämda!?
Dagen därpå hade Alice frisörtid på The Grand Town så vi lämnade av henne där och Olivia gick hem till sin pojkvän medan jag och Vickan tog oss en lång skön promenad hem till Frida!
En rejäl utväxt och solblekta/slingade längder behövde lite omvårdnad.
Hemma hos Frida ramlade en efter en in. De flesta kände jag sedan tidigare då vi var i Torre ihop i september för 1,5 år sedan.
Solen strömmade in genom fönstren och det bjöds på plockbrickor och Sangria! Sådant mys!
Efter en härlig eftermiddag där mötte vi upp våra tjejer och drog till Makeriet där vi hade Escape Room bokat!
Såååååå kul tyckte jag och Vickan, tjejerna tyckte att det var lite för svårt. Vi hann med en Margarita i väntan på tt tjejerna skulle spela klart =)
Micke & Sebbe joinade och 19.30 hade vi bokat BASTA.
SÅ trevligt ställe! God mat, vacker interiör och grymt god mat! Rekommenderas!
Tidigt fredag morgon tog vi en uber till stationen med ett sms meddelande om att tåget mellan Örebro och Götebrorg var ersatt med en ersättningsbuss… ALLTSÅ!!!!
20 minuter efter vi egentligen skulle åkt rullade vi i blixthalka och överfull buss.
När vi kom till Laxå så hoppade vi och ett stort gäng av för att försöka få plats på ett tåg mot GBG och vi lyckades!
Väl framme i GBG hamnade vi 20 minuter in i det stora elfelet som varade i 4 timmar! Suck…
Så 4 timmar i kaos och till slut lyckades vi hoppa på 15:40 tåget mot HBG.
Känner spontant ALDRIG mer tåg..
Jag slocknade i soffan i fredags, heeeeelt slut efter 10 timmar på resande fot 😴
Jag och Michelle hade Yoga inbokad i lördags vid 10 tiden, så himla skönt pass (Backmitra/yin i hot yoga salen 75 min)
Lättviktskappa HÄR (finns fler färger)
När jag kom hem så möttes jag av en bukett från Daniel 🤩
Älskar sådana spontana gester när man minst anar det.
Hem och svida om och handla med Daniel sedan plockade Daniel upp Michelle och Millie <3
Blus HÄR (finns i fler färger)
Vi fick en sååååå mysig eftermiddag och kväll och det slutade med att de sov över.
Alltså lördagslunchen ändå! Ibland sååååå gott med tunnbrödsrulle och bubbel ihop!
Granne Anna och Joel kom in en stund och myste med oss.
Kesopizza och Mello – kan ju ha det sämre.
Vakna till den här solstrålen – så ljuvligt! Sitta och mysa i soffan i morgonrock och bara vara ❤️
En fin söndag!
Ja det var det hela haha!
Hoppas att ni alla haft en fin vecka. KRAM på er alla! 🤗
IR_KAMPANJ - tom 31/3!
Min kod 56KILO ger 20% rabatt på ALLT. Just nu nedsatta priser på IR produkter vilket innebär hela 26% rabatt och uppåt.
Fantastiskt för viktminskning, värk och lymfan. (läs mer HÄR)

11 kommentarer
Men vilket härligt, bjussigt inlägg 🥰 (som dina oftast är).
Är Helaingborgska precis som du och tänker ofta att Örebro verkar ha lite ”roligare” restaurangutbud än Hbg. Vad tycker du?
❤️ Tack rara!
Jag vet faktiskt inte vad jag tycker. Helsingborg har ju väldigt mycket restauranger och det kommer hela tiden nytt men vad jag saknar är ju en lite mer levande stadskärna hela året om.
Åh så mysigt ni verkar ha haft det i Örebro. Men det där med tågen, såååå typiskt! De ggr jag åker till Stockholm (från Eskilstuna där vi bor drygt 1 månad till) så är det alltid försening. Senast var det nerriven kontaktledning, dock kunde vi rulla rätt snart igen. Men fattar inte, varje gång är det någonting! Kommer definitivt ta bilen när vi flyttat tillbaka till Stockholm och jag ska till jobbet i Eskilstuna. Och så vill dom att man ska åka tåg för miljöns skull…hmmm… Ha en fortsatt fin vecka 🤗
Ja jag vet! Man vill ju åka tåg för miljöns skull men man vågar ju inte. Jag vill ju inte åka flyg om jag ska till Stockholm. Men jag känner inte heller för att sätta mig i en bil och åka så många timmar det är inte alltid man heller har den tiden om man bara ska upp och ner. Som tur är så har vi ju snälltåget som går ifrån Skåne till Stockholm som jag faktiskt ofta tar för den kan man alltid lita på.
Millie är såå otroligt charmig ❤️ Man kan liksom inte låta bli att bli helt förälskad i dessa små troll! Min äldsta brorsdotter sov ofta över hos mig som liten och när hon vaknade 05:00 och ropade hejhej från sin resesäng så kunde jag bara skratta och säga hej tillbaka. Dagen hade alltså börjat! Underbara ungar ❤️
Ja, hon är så otroligt rolig just nu! En liten människa som håller på och tar form. Alltid glad och nyfiken på det mesta. 🥰
Hjärt klockan 5 och en liten goding som är redo att ta sig an världen kan man ju inte mer än skratta åt! 🤣❤️
Hur kommer det sig att ditt 17-åriga barn får dricka vin?
Vin? Var skulle jag skrivit att hon dricker vin?
Min 16 åring (! hon fyller 17 i september) dricker definitivt inte vin eller alkohol tillsammans med mig.
Om hon dricker något med sina vänner vet jag inte heller.
Hon är gymnast och tränar 12 timmar i veckan så alkohol är ingen prio för henne.
Men jag misstänker att du drar slutsatser för att du ser två bubbelglas med cider på bilden där de fotar lasagnen?
Deras drinkar (de röda) är dessutom alkoholfria..
Allt du ser på bild kanske inte alltid stämmer med det du tror dig se?
Men är du sann? Är det bara det du ser i hela inlägget? Du ser inte världens goaste ungar, ljuvliga väninnor, mamma-dotter tid eller all god mat som beskrivs i inlägget? Du ser en sak för att du letar…. Öppna ögonen tänker jag! Då ser du så mycket annat som du slipper störa dig på!
Håller med om tåg! Åker inte så ofta men lite mer på sistone och det är tamejtusan nåt strul varje gång! Man blir tokig!
Senast igår från Malmö till Småland så blev det förseningar och jag missade min anslutning i Alvesta. Skulle fått sitta där nästan 3 timmar innan nästa tåg gick men dottern kom med bil och hämtade mig. 10mil med bil fram och tillbaka. Helt orimligt 😡 Var hemma en timme senare än jag skulle varit. Nä usch vad irriterad jag var.
Nästa gång blir det bilen till Malmö, trots att det blir dyrare. Pallar inte tåg som är försenade 🤪
Ja fy så tråkigt! Jag tänkte på så många människor som missade kanske sina flyg i Köpenhamn i fredags, med alla möjliga viktiga eller roliga åtaganden. Det är skrämmande så dålig infrastrukturen i Sverige är. Jag gillar verkligen att åka tåg men man vågar ju knappast i fortsättningen om man har viktiga tider att passa.