Darlings! Detta måste ni prova!
Jag vet, inga bilder som vinner något pris men viktigast är väl att ni får receptet eller hur!?
Alltså detta blev SÅ gott! Vi har både barn som ÄLSKAR lax över allt annat och barn som är trötta på det…. hehe
Alla slickade dock rent sina tallrikar (nej inte bokstavligen haha)
Jag brukar ofta fylla lax på ovansidan och steka klart i ugn men detta gick så mycket snabbare och fick en fantastisk krispig yta då de stektes i stekpanna i smör.
Hacket? Jo hacket är att fylla laxfiléerna från sidan! De steker tätt ihop och ingen fyllning rinner ut!
Man kan ju göra detsamma med tex kycklingfiléer.
Jag köper portionsbitar av laxfilé i charken. Blir ju så mycket godare när skinnet är på. Det går så klart lika bra att köpa hel laxsida och skära portionsbitar av laxfiléen!
Prova detta ni blir inte besvikna! 💖
Ni kan ju fylla med annat än spenat, tex olika örter eller en räkröra! Mums!
Denna rätten passar både vardag som helg!

Laxfiléer fyllda med oströra
- Portioner: 4-5
Ingredienser
4–6 portionsbitar laxfilé
salt & peppar
100 g naturell färskost
1,5 dl riven mozzarella i påse
1,5 dl grovt hackad bladspenat (frusen går också bra)
2 krm vitlökspulver
1 krm chiliflakes
smör att steka i (snåla inte)
1/2 citron
Instruktioner
Rör ihop ingredienserna till oströran. Salta och peppra laxen. Skär fickor på sidorna i laxfiléerna och fyll med oströran.
Lägg filéerna bredvid varandra i pannan och stek dem i smör ca 5-6 minuter på varje sida. Pressa citronen över mot slutet.
Servera med valfritt tillbehör.
STARTA 2025 STARKT!
Min kod 56KILO ger 20% rabatt på ALLT, tex hemmaträning & IR produkter. Utöver ev nedsatt pris!
Fantastiskt för viktminskning, värk och lymfan.
(läs mer om Vibrationsträning och IR mattor HÄR)

1 kommentar
Detta påminner om något som vi gör i delin, och som är såå himla gott! Färskost, dill, gräslök och citron som spritsas i skåra på portionsbitar, toppa med västerbottenost, grilla i ugn ca 15 min.
Jag skulle tippa på att Ditt recept är minst lika gott..
Njut helgen och spa’t!