Sommarsallad med färskpotatis och grillad fläskkarré

av Åse

Hej på er!

Har ni en skön tisdag idag? Jag har hängt med Juni större delen av dagen så vi kom nyss hem med middagen, blir grillat idag igeeeeeen!

Förra veckan så grillade vi lite fläskkarré, det är ju sååå gott att grilla, blir så saftigt och mört!

Videoinnehåll

Jag brukar skiva upp kött, tycker det blir godast och så slipper man spill om barnen inte orkar äta en hel biff (eller en själv för den delen heller!)

Svängde ihop en såååå god sommarsallad med nypotatis i. Jag använder kalla potatisar som ju innehåller mycket resistent stärkelse. Detta har gynnsam effekt på blodsockret och ger en lång mättnad.
Äter man inte potatis så kan man ersätta med andra rotfrukter.

Här kommer receptet på salladen!

Print
clock clock iconcutlery cutlery iconflag flag iconfolder folder iconinstagram instagram iconpinterest pinterest iconfacebook facebook iconprint print iconsquares squares iconheart heart iconheart solid heart solid icon

Sommarsallad med färskpotatis


5 stjärnor 4 stjärnor 3 stjärnor 2 stjärnor 1 stjärna

Inga betyg

  • Skribent: Åse
  • Portioner: 4

Ingredienser

700 g färsk kokt potatis, gärna nerkyld.
Dressing:
3 sardeller
1/2 dl balsamvinäger, ljus
1/2 dl olivolja
salt, peppar

Till salladen:
Romansallad
ruccola
salladslök
sockerärtor
körsbärstomater
grillad sparris
fetaost
salladskrydda


Instruktioner

Halvera potatisen. Mixa dressingen med stavmixer.
Skär salladen och grönsakerna och blanda ihop allt.

 

2 kommentarer

ÅsaS 2 augusti, 2022 - 21:39

Färskpotatissallad är ju såå gott! Ja, färskpotatis öht. Det är allt lite speciellt med den första som kommer i butik. Eller ännu hellre den man odlar själv.
Nåt som jag tycker är gott, är ljummen potatissallad. Med typ samma ingredienser som du har i din.
Kram och ha det gott! 💕

Svara
Frida 2 augusti, 2022 - 18:16

Det är väl tisdag 😜

Svara

Tack för att du lämnar en kommentar, det betyder så mycket!

Betygsätt receptet 5 stjärnor 4 stjärnor 3 stjärnor 2 stjärnor 1 stjärna