Krämig lins- och kokossoppa med lime, ingefära och curry

av Åse

Hej på er!

Jag springer runt hemma och fixar och donar.
Har ett nytt grytbröd på jäsning för vi ska ha gäster ikväll så det blir min goda Chili Con Carne i Crockpot express, gott och bra till många!

Ni har kanske förstått att jag är inne i en sopp & grytperiod? 😇🤣
Igår blev det en variant på min linssoppa som blev jättegott!

Röda linser är näringstäta och rika på protein, fiber, folat och mineraler som järn och magnesium, med andra ord ger de bra mättnad och stabil energi.
De är dessutom snabblagade, behöver inte blötläggas och har en mild smak som lätt tar upp kryddor, vilket gör dem perfekta i soppor, grytor, dahl och röror.

Denna linssoppan är enkel att tillaga och rackarns god.

Här har löken fått fräsa i olivolja på låg värme och sedan har riven ingefära och finhckad vitlök gått ner och fått fräsa med en stund.
SEdan åker alla ingrediienser ner i grytan och får småputtra i 20 minuter.

Efter 20 minuter är linserna mjuka.

Soppan smakas av med ev lite mer kryddor (jag gillar den kryddig av cayenne, curry & paprika) och så balanserar jag den med lime och äppelcidervinäger.
Jag använder ALDRIG annan ACV än den HÄR.

Jag gillar soppan som delvis slät och väljer därför att mixa hälften med stavmixer och låter resteramde vara som det är – i mitt tycke blir det jättebra!
Man kan välja att toppa soppan med vad man vill – fetaost och hackad persilja var 100 poäng här!

Hoppas ni tesrar detta BUMS!

Print
clock clock iconcutlery cutlery iconflag flag iconfolder folder iconinstagram instagram iconpinterest pinterest iconfacebook facebook iconprint print iconsquares squares iconheart heart iconheart solid heart solid icon

Krämig lins- och kokossoppa med lime, ingefära och curry


5 stjärnor 4 stjärnor 3 stjärnor 2 stjärnor 1 stjärna

Inga betyg

  • Skribent: Åse
  • Portioner: 6

Ingredienser

1 gul lök, finhackad
2 vitlöksklyftor, finrivna
1 msk finriven färsk ingefära
1 msk olivolja
2 msk tomatpuré
2 tsk mild curry eller garam masala
2 tsk paprikapulver
3 dl torkade röda linser, sköljda
1 förpackning krossade tomater, ca 500 ml
1 burk kokosmjölk, ca 400 ml
6 dl vatten (+ ev mer)
3 grönsaksbuljongtärningar
sambal oelek eller cayenne efter smak
Färskpressad juice av 1 lime
1 tsk äppelcidervinäger
Ev Salt, Svartpeppar

Till servering:
Färsk persilja och fetaost


Instruktioner

Värm olivoljan i en kastrull på medelvärme och fräs löken långsamt tills den är mjuk. Det ska ta tid, stressa inte.
Tillsätt vitlök och ingefära och låt fräsa med i cirka 30 sekunder tills det doftar. Rör ner tomatpuré och curry eller garam masala och låt fräsa ytterligare någon minut så smakerna får blomma ut.
Tillsätt linser, krossade tomater, kokosmjölk, vatten och buljongtärningar. Koka upp och låt sjuda på låg till medelvärme i cirka 20 minuter tills linserna är helt mjuka.
Mixa ungefär hälften av soppan slät direkt i kastrullen och låt resten vara grov för bättre textur. Smaka av med limejuice, äppelcidervinäger, salt och svartpeppar. Justera med lite mer vatten om du vill ha en något tunnare konsistens.
Vill du ha den mer åt indiskt håll kan vi addera spiskummin och korianderfrö. Vill du dra åt thai kan vi justera med röd currypasta och lite fisksås.
Servera med lite fetaost och persilja och kanske ett gott bröd.

Notes

CA NÄRINGSVÄRDE / PORTION
330 kcal, 13 g protein, 16 g fett, 33 g kolhydrater

Tack för att du lämnar en kommentar, det betyder så mycket!

Betygsätt receptet 5 stjärnor 4 stjärnor 3 stjärnor 2 stjärnor 1 stjärna

Annons för TrendRehabMin kod 56KILO ger 20% rabatt - även på redan nedsatta priser! Vibbplatta & IR madrass är fantastiska för viktminskning, värk och lymfan. (läs mer HÄR)
TrendRehab