För några dagar sedan postade jag detta receptet men den förtjänar ett eget inlägg så här kommer det igen!
Jag använder gärna kycklinglårfilé i den här typen av rätter. Den blir saftig och smakrik och passar perfekt när kycklingen först får ordentligt med färg och sedan går klart i ugnen tillsammans med såsen.
Jag grillade kycklingen hastigt för att få lite extra smak, men det går precis lika bra att bryna den i stekpannan. Sedan får allt gå klart tillsammans i ugnen.

Videoinnehåll
Såsen är krämig men samtidigt frisk från både citronjuice och finrivet citronskal!
Fetaosten ger både sälta och fyllighet och tillsammans med soltorkade tomater, oregano, vitlök och lite dijonsenap blir det så gott! Tänk på att både fetaost, soja och soltorkade tomater bidrar med sälta, så smaka gärna av såsen innan ni tillsätter mer salt.
Vi åt den med rostad delikatesspotatis från airfryern och en enkel vitkålssallad. Men den är lika god med exempelvis pressad potatis, ugnsrostade grönsaker, blomkålsris eller en stor grönsallad.

Och snåla inte med såsen – den är nästan halva grejen med den här rätten!

Här kommer receptet!
Print
Krämig citronkyckling med feta, soltorkad tomat & örter
- Portioner: 6
Ingredienser
- 1 kg kycklinglårfilé
- 1 msk smör eller olivolja
- salt och svartpeppar
- 3 vitlöksklyftor, finhackade
- 5 dl vispgrädde
- 1–2 msk kalvfond eller grönsaksfond
- 1 citron, finrivet skal + ca 2 msk citronjuice
- 1 tsk dijonsenap
- 1–1,5 tsk torkad oregano
- 1 dl strimlade soltorkade tomater
- 1 msk japansk soja
- 150 g fetaost
- 2–3 msk hackad färsk persilja
- gärna färsk oregano eller timjan
Instruktioner
Sätt ugnen på 200 grader.
Salta och peppra kycklinglårfiléerna och bryn dem i smör eller olivolja på ganska hög värme tills de fått ordentligt med färg. Det går även bra att grilla dem. Lägg åt sidan.
Sänk värmen och fräs vitlöken hastigt i samma panna.
Häll i grädde och fond. Tillsätt citronskal, citronjuice, dijonsenap, oregano, soltorkade tomater och japansk soja.
Smula ner ungefär hälften av fetaosten i såsen och låt den smälta in lite.
Smaka av med svartpeppar och eventuellt lite mer citron. Var försiktig med extra salt eftersom både fetaost, soja och soltorkade tomater bidrar med sälta.
Lägg kycklingen i en ugnsform och häll såsen över.
Toppa med resten av fetaosten och färska örter. Sätt in formen i ugnen och låt kycklingen gå klart i cirka 15–20 minuter, eller tills den är genomstekt.
Notes
Ca Näringsvärde per portion: 680 kcal | Protein 37 g | Fett 56 g | Kolhydrater 6 g
Nutrition
- Serving Size: 6





